מילון מושגים

המילון שיעזור לכם להכיר את עולם הקנאביס הרפואי טוב יותר
א
צורת צריכת קנאביס רפואי המתבצעת על ידי אידוי מוצר במכשיר ייעודי שיוצר למטרה זו ומאפשר שליטה בטמפרטורה וצריכה קלה משמעותית על הגרון בהשוואה לעישון.
שימוש בפרקטיקות חקלאיות המותרות בגינון אורגני בלבד. גינון אורגני דוגל בשימוש במוצרי דשן והדברה ממקורות טבעיים וברי קיימא בלבד.
אישור לעמידה בתנאי האבטחה הנאותים הנדרשים לשרשרת אספקת קנאביס רפואי. האישור מחייב את החברה להבטיח תנאי אבטחה, אחסון, היערכות למקרים חריגים ולאירועי פשיעה, ומגוון התקנים המפורטים ומתעדכנים בחוזר מנכ"ל – 150 של משרד הבריאות.
אישור שניתן על ידי היק״ר למפעלים וחברות הפצה המראה על עמידה בסטנדרטים נאותים לאחסון, מסירה והפצה של מוצרי קנאביס רפואי. לחצו כאן לנוהל המלא
אישור שניתן על ידי היק״ר למפעלי קנאביס רפואי לעמידה בתנאי יצור נאותים. לנוהל המלא, לחצו כאן
כיום המושג אינדיקה מסמל מוצרי קנאביס בעלי השפעה מאטה, מרגיעה ומעייפת. בעבר, קנאביס אינדיקה היה המונח המדעי לצמחי קנאביס שגדלו באזור דרום הודו, פקיסטן ואפגניסטן.
אצווה הוא מינוח לקבוצת מוצרי קנאביס שהופקו יחד, ועל ידי מעקב אחרי האצווה ניתן להבטיח שימור ידע יעיל יותר. אצוות גידול מסמנת תפרחות קנאביס שגדלו במקום אחד ובזמן אחד, בעוד אצוות ייצור מסמנת כמות מסוימת של מוצר קנאביס מגידול אחד או כמה שעובדה או נארזה בזמן אחד.
יחס הקנבינואידים מסך המסה הכוללת של תפרחת קנאביס.
רכיבים אורגניים המופקים בגוף האדם ואחראים על תיווך הפעילות במערכת האנדוקנבינואידית שלנו. בגלל הדמיון הכימי אליהם, קנבינואידים צמחיים מצליחים גם כן למלא את תפקידים בהצלחה.
שיטת גידול המבוססת על התזה של תמיסות מים ודשן ישירות על בתי השורשים של הצמח.
טרפן די נדיר בצמח הקנאביס, אך ניתן למצוא ריכוזים עשירים שלו בתפוזים סיניים, פטרוזיליות שונות וסחלבים. הוא מפיץ ארומה הדרית, עצית ומתוקה וטעמו פירותי. אוסימין נחקר כחומר יעיל במצבים של דלקות שונות וסרטן, ובנוסף הוא מהווה מדביר טבעי מעולה.
אננדמיד הוא האנדוקנבינואיד הראשון שהתגלה. פעילות ותחלופה תקינה של אננדמיד בגוף תורמת לתחושת סיפוק, שבעות רצון, מצבי רוח טובים ואושר. הוא התגלה על ידי פרופ׳ רפאל משולם לאחר שהמלומד שיער שתגובת הקנבינואידים המרכזיים בצמח הקנאביס לקולטנים בעצבים שלנו היא רק הוכחה לכך שיש חומרים פעילים אחרים שנעים בתוכנו ועושים את אותו הדבר.
את המושג 'אפקט הפמליה', הגה חתן פרס ישראל, פרופסור רפאל משולם. הוא מצא כי מעבר להשפעה של כל אחד מהחומרים הנמצאים בקנאביס, על הגוף, הם משפיעים זה על זה ומשנים את דרך הפעולה שלהם. פרופסור משולם, שהיה הראשון שבודד את ה – THC ואת ה – CBD בקנאביס, היה גם הראשון שעמד על החשיבות של טרפנים ושל פלבנואידים בצמח.
גידול קנאביס בשיטה המסתמכת על אור השמש ועונות השנה, מחוץ לחללי גידול ייעודיים.
גידול פנים בשיטת גידול מבוקרת בתנאים הקרובים ביותר לתנאי מעבדה. שיטה זו מתאפיינת בבקרה גדולה על שעות האור, על כמות המים ועל תנאי הגדילה של צמחי הקנאביס באופן כללי.
אינפיניטי הוא זן קנאביס היברידי (50% סטיבה 50% אינדיקה) שפותח על ידי PEACE NATURALS במתקני החברה בקנדה, כאשר מקורו במספר זנים פופולריים – Tangerine OG, Dead Head OG וChemdog. אינפינטי יכול לסייע בשיכוך כאבים כרוניים, יכול להקל על נוקשות וניוון שרירים. בנוסף, אינפינטי עשוי לעורר תיאבון ולהקל על תסמיני מחלות מעי דלקתיות. מטופלים שצורכים קנאביס מסוג INFINITI מדווחים כי הם מרגישים מפוקסים, שלווים ונינוחים לאחר השימוש.
מוצרי קנאביס רפואי המיועדים לאכילה, כמו למשל חמאה או שמן לבישול. לרוב, מוצרי האכילה מכילים חומרי טעם וריח, צבעי מאכל, חומרים משמרים וכדומה. בנוסף, עם מוצרי קנאביס רפואי לאכילה קשה להגיע לרמות הדירות גבוהות ודיוק במינון.
זני קנאביס אשר מגיעים לפריחה תוך זמן קצוב מרגע הנביטה, ללא קשר למספר שעות האור. בזנים אלו משולבת גנטיקה של קנאביס מסוג רודרליס.
שימוש בפרקטיקות חקלאיות המותרות בגינון אורגני בלבד. גינון אורגני דוגל בשימוש במוצרי דשן והדברה ממקורות טבעיים וברי קיימא בלבד.
קנאביס רפואי משמש נכון להיום בעיקר להקלה על תסמיני המחלה. הוא מסייע לעורר תיאבון, מסייע בשינה, נוגד בחילות ומקל על כאבים. מחקרים מהשנים האחרונות, כשבראשם עומד מחקרו של פרופסור דדי מאירי מהטכניון, מראים כי לקנאביס הרפואי יש יכולות התמודדות גם עם המחלה עצמה, ולא רק עם התסמינים שלה.
בתחילת – 2021, אישר משרד הבריאות למטופלים על הספקטרום האוטיסטי, להגיש בקשה לטיפול בקנאביס רפואי, כחלק מההתוויות הרפואיות המאושרות של נוהל – 106. פרופ' ארנון אפק – מי שעמד בראש הוועדה להתוויות רפואיות לשימוש בקנאביס רפואי של משרד הבריאות, טען שמדובר באמירה מאוד חזקה של עולם הרפואה שמאמץ את הקנאביס כטיפול לאוטיזם.
בשנים האחרונות מתגבשות יותר ויותר עדויות בנוגע ליכולות של הקנאביס הרפואי להפחית, לעיתים בצורה דרמטית, את התקפים אפילפטיים בקרב אלו הסובלים מהמחלה. מחקר שנערך ב – 5 מרפאות גדולות בישראל הראה כי טיפול בקנאביס רפואי יכול להוריד את כמות ההתקפים ב – 50%.
הנינוח שעולה מתפרחות ומוצרי קנאביס רפואי שונים ומעיד על ריכוז הטרפנים שבתוכו.
לכל מוצר קנאביס רפואי יש אפקט רפואי או פוטנציאל השפעה טיפולי שונה. הלה יכול להשתנות בין מטופל אחד לאחר בהתאם לסיבולת, מינון, גיל, דיאטה ואפילו מצב רוח, ולמרות זאת זני קנאביס מסוימים עדיין מצליחים לשמור על השפעות ספציפיות אצל הרוב המוחלט של המטופלים הנהנים מהם, וזהו הפוטנציאל הטיפולי של זן או מוצר קנאביס רפואי מסוים.
ב
מקטרת המיועדת בעיקר לעישון קנאביס וכוללת תא למזיגת מים המשמשים מעין סנן.
קרינת בטא או פסטור קר היא שיטת חיטוי למוצרי קנאביס רפואי בה המוצר לא מתחמם ובכך תכולתו נשמרת בצורה טובה יותר, כולל ריכוז הטרפנים.
ביזבולול הוא טרפן נדיר למדי בקנאביס שנפוץ בעיקר בקמומיל, לוענית ומגוון פרחי שדה אחרים. הוא מפיץ ניחוח פרחוני עדין ומתוק שבני אדם משעתקים להפקת בישום ומוצרי קוסמטיקה. הוא אנטי דלקתי, יעיל לגירויים בעור ואף משמש כאמצעי להחדרת תרופות תת עוריות. נוסף על כך, ביזבולול ידוע כמשכך חרדות בדומה לקמומיל.
תהליך השריפה המתרחש בזמן עישון. בשונה מאידוי, בערה ממצה באופן מיידי את כל החומרים המרכיבים את תפרחת הקנאביס הרפואי ולא מאפשרת שליטה של מה נכנס ומה לא.
ג
תערובת תפרחות גרוסה המגולגלת בנייר גלגול.
הכנת גליליות, או ג׳וינטים.
תהליך צימוח הקנאביס; הנבטה, הצמחה, הפרחה, קציר. כל מה שקורה אחרי נקרא ״אחר קציר״ או ״פוסט הארווסט״ – Post Harvest.
הפרדת כל הפחת מהתפרחות. כל העלווה, הגזעים, הענפים והחומר הצמחי שאין בו שימוש.
סך כל התכונות הגנטיות שאורגניזם נושא עמו וקיבל בירושה, אלה שפעילות ואלה שלא.
צורת חיטוי מוצרי קנאביס המשתמשת בקרינת גמא שמצליחה לחטא ביעילות גם בתוך התפרחת על ידי חימום מהיר שלה. החיסרון בשיטה זו היא הפגיעה הפוטנציאלית בפרופיל הטרפנים בצמח, ועל ידי כך גם בטעם ובאפקט הפמליה.
מכשיר המיועד לגריסת תפרחות קנאביס לפירורים או אבקה. נמכר בבתי מרקחת וחנויות למוצרי צריכה בטווח מחירים ובצורות שונות.
הורמון המעודד רעב שפעילותו מוגברת לאחר צריכת מוצרי קנאביס, במיוחד מוצרים עתירי THC.
קנאביס רפואי מוכר בישראל כמענה טיפולי אמיתי למתמודדים עם מחלות אוטואימוניות המשפיעות על מערכת העיכול כגון קרוהן, קוליטיס ועוד. מעבר לכך, קנאביס ידוע כבעל סגולות למתמודדים עם כאבי בטן וקשיים בעיכול.
ד
ריכוז המינרלים הנדרש לצמח על מנת לצמוח. דשן יכול להיות מופק מתהליכים טבעיים כגון ריקבון או הצטברות מינרלים, אך אפשר לספקו בצורה מלאכותית על ידי הוספתו למערכת ההשקיה או לאדמה.
תהליך המתייחס להמרת החומצות הקנבינואידיות הגולמיות בצמח לקנבינואידים על ידי חימומן, ובכך לאפשר את פוטנציאל הפעילות של הרכיבים האלה על הגוף האנושי.
דיזל הוא כינוי למגוון זני קנאבסי המפיקים ארומה או טעם בעל תווים חריפים – חמוצים המזכירים דלק. למשל: סאוור דיזל – Sour Diesel, ניו יורק סיטי דיזל – NYC Diesel וכדומה.
ה
לצריכת קנאביס רפואי יש השפעה פוטנציאלית על המצב המנטלי, הרגשי והפיזי של האדם. כמו כן, לקנאביס רפואי יש תועלות מסוימות אשר עוצמתן משתנה בין מוצר למוצר. המילה השפעה מתייחסת לתיאור אותן התועלות או ההשפעה הצפויה של המוצר על הצרכן.
הייז הוא כינוי אם לקבוצת גנטיקות קנאביס בעלות אופי השפעה מרומם ואנרגטי שמהוות את הבסיס לחלק גדול מזני הסאטיבה בעולם.
המפ או קנבוס הוא קרוב משפחה בוטני של קנאביס. הוא לא מייצר אפקט פסיכואקטיבי עקב העדר ריכוזי THC ניכרים בתפרחותיו, אך הוא מהווה חומר גלם מעולה להפקת חבלים, בדים, נייר, טקסטיל ואפילו שמנים בעלי קנבינואידים אחרים, כגון CBD, CBG, CBL וכדומה.
הכינוי הייבריד מתייחס להכלאה בין שני זני קנאביס. בדרך כלל אחד מהם יהיה בעל אופי ״אינדיקה״ ואחד בעל אופי ״סטיבה״, אך זה לא תמיד המקרה. זנים היברידיים מאופיינים בהשפעה שלא מעוררת או מנמנמת יותר מדי ורובם נוחים לצריכה מהבוקר ועד הערב.
הצלבה או הכלאה הוא זיווג בין שני זנים הנעשה כדי להבליט תכונה מסוימת. בקנאביס רפואי, הדבר נעשה בדרך כלל כדי לחזק פוטנציאל השפעה מסוים, להדגיש תווים בארומה או בטעם, או פשוט לשפר את התבואה של הזן.
הידרופוניקה היא תורת גידול שמשתמשת במים בתור מצע הגידול של הצמח. דהיינו, הצמחים גדלים בתוך כלים שונים שמקבלים מים מדושנים ומחומצנים ממאגרים סמוכים או בריכות דגים.
הומולין הוא בין הטרפנים הנפוצים בצמח הקנאביס וניתן למצוא ריכוזים עשירים שלו גם בכשות, מרווה וכוסברה. הומולין מדיף ארומה כשותית שמזכירה בירה בהירה, והטרפן מבטיח פוטנציאל אנטי אלרגני גבוה בנוסף לפוטנציאל לתועלות אנטי סרטניות ואנטי מיקרוביאליות.
כדי לדאוג שזן קנאביס רפואי נשאר אחיד ויעיל למשך שנים, יש לבצע ולשמור על תהליכי השבחה שונים הכוללים גידול תרביות רקמה, בחירות פנוטיפים וטיפול קפדני בצמחי אם.
האבחון אשר עבורו נרשם הטיפול בקנאביס רפואי, לפי רשימת ההתוויות המאושרות למתן רישיון קנאביס רפואי של משרד הבריאות.
ו
מכשיר אידוי שולחני פופולרי.
ורמיקוליט הוא סלע טבעי שמתנפח כשמחממים אותו. הוא מהווה תוסף נפוץ למצעי גידול בימים אלה בזכות יכולתו לאכלס חיים מיקרוביאליים מועילים ולאוורר את המצע.
ט
טי אייץ׳ סי הוא הקנבינואיד הנפוץ והמוכר ביותר בצמח הקנאביס. הוא הגורם הפסיכואקטיבי העיקרי בצמח, אך הוא מבטיח גם פוטנציאל סיוע ממשי למתמודדים עם אובדן תיאבון, כאבים כרוניים, בעיות שינה והפרעות נוספות.
טרפנים היא קבוצת מולקולות אורגניות המופקות בצמחים שונים, קנאביס ביניהם. הטרפנים מדיפים ארומות ייחודיות, ולמעשה המפרט הטרפנואידי של צמח או זן קנאביס מסוים יכול לנבא את הניחוח והטעם שלו. בנוסף, לטרפנים שונים יש תועלות בריאותיות שונות, ומשוער כי המפגש שלהם עם קנבינואידים ספציפיים יכול להעצים את הפוטנציאל הרפואי המוענק לגוף האדם. אפקט זה מכונה ״אפקט הפמליה״.
איבר צמחי המזכיר שיערות. על צמח הקנאביס ישנן מספר סוגי טריכומות כאשר הפופולרית ביותר נוכחת אך ורק על התפרחת ומכילה בועית בתוכה מופקים ונשמרים רוב הקנבינואידים והטרפנים בצמח.
טרפינולן הוא טרפן נדיר למדי בקנאביס, אך הוא נפוץ בתפוחים, בכמון, באגוזי מוסקט ועוד. הטרפן מדיף ניחוח אורנית-פרחונית נעימה במיוחד, וזו בדיוק הסיבה שחברות קוסמטיקה רבות משתמשות בו למוצריהן. לטרפינולן יש פוטנציאל להשרות עייפות קלה ולהוריד את הסיכון לחלות במחלות לב.
טרפינאול הוא טרפן שנפוץ בקנאביס כמו גם בליים, לימונית, מרווה ואורנים שונים. הוא מפיץ ארומה לימונית עם תווים דומיננטיים של קליפות עץ, ויש לו פוטנציאל אנטי דלקתי, אנטי אוקסידנטי, אנטי סרטני ואנטי מיקרוביאלי.
במהלך צריכת קנאביס רפואי, בין אם זה באידוי, עישון או לעתים אפילו בספיגה תת לשונית ניתן לחוש בפלטת הטעמים העשירה שמופקת בתפרחות הקנאביס בזכות הטרפנים שלה. הטעמים מעוצבים בהתאם לפרופיל הטרפנים של המוצר, ועוצמת הטעם משתנה בין זן לזן ובין מוצר למוצר.
טינקטורה היא מיצוי נוזלי של צמח כלשהו, למשל: שמן קנאביס רפואי הוא טינקטורה.
טרימינג או גיזום מתבצע אחרי הקציר, כשצריך להפריד את תפרחות הקנאביס מכל החומר הצמחי שלא ניתן לעשות בו שימוש לצריכה רפואית; העלים, הגבעולים, הענפים וכל תפרחת שלא התפתחה דיה.
ז
שם כולל לצמחים בעלי סט מאפיינים ייחודי כלשהו שהמגדל בחר להבליט, למשל טעם, ארומה, השפעה או חזות. שני צמחים מזן קנאביס זהה יכולים להכיל את אותה הגנטיקה, אך הדבר לא הכרחי כדי להכלילם תחת שם זן אחד.
זני מקור הם זני קנאביס שהתפתחו באופן טבעי בסביבת גידול מסוימת, ללא יד אדם שסייעה להם או הכווינה אותם.
ח
מתקן המכיל חממות או חללים המאושרים לגידול או ריבוי של קנאביס רפואי.
מתחם סגור בקירות שקופים המאובזר באמצעי התאורה, האוורור, בקרת הלחות והטמפרטורה הנדרשים כדי לאפשר צמיחה אידיאלית קנאביס רפואי.
לפני שמוצר הקנאביס הרפואי יוצא לשוק, הוא עובר תהליך חיטוי מיקרוביאלי להורדת עובשים, חיידקים ונגעי פטריות בסוגים שונים של קרינה.
י
כאשר תפרחות הקנאביס הרפואי בשלות לקטיף, קוצרים את הצמחים ומעבירים את התוצרת לייבוש ממושך שמאפשר את צריכת התפרחות בעישון או אידוי.
לאחר הייבוש והגיזום תפרחות הקנאביס עוברות שלב שנקרא יישון. במהלך היישון הקנאביס נשאר סגור במיכלים שנפתחים לסירוגין כדי לאפשר תחלופת אוויר מוגבלת בלבד. התהליך משפר את הארומה והטעם של התפרחת כמו גם מאזן את אחוזי הלחות שלה.
כ
כאבים כרוניים הם מצב בו המוח מאותת על כאב כלשהו בגוף שהרקמה בו כבר הבריאה, או לא נפגעה בעולם בצורה שניתן להראות בבדיקות השגרתיות המקובלות. במצב כזה, מטופלים נסמכים על ערוצי טיפול שונים שכוללים לרוב מתן תרופות משככות כאבים בעלות סיכון התמכרות גבוה ופוטנציאל פגיעה במערכות תפקודיות שונות בגוף האדם. בזכות יכולתו של קנאביס רפואי לשכך כאבים, מתן רישיון לצריכתו הפך לדבר פופולרי במהלך טיפול בסובלים מכאבים כרוניים שונים. למעשה, זו ההתוויה הנפוצה ביותר שלשמה נרשם קנאביס רפואי בישראל.
סוג של מצע גידול אורגני ונפוץ שמופק מטיט.
המינוח המדעי המקובל למיון זני קנאביס לפי ריכוזי קנבינואידים. למשל: כימוברים עתירי THC, כימובר מאוזן, כימוברים עתירי CBD.
ל
טכנולוגיית תאורה חסכנית למדי שתופסת תאוצה בענף גידולי הפנים.
לימונן הוא טרפן הנפוץ במגוון גנטיקות קנאביס כמו גם בקליפות הדרים שונות, לימונים, תפוזים ואשכוליות. לימונן מדיף ארומה הדרית חמצמצה ויש לו טעם חמוץ – מר והדרי, אך הוא התפרסם בעיקר בזכות פוטנציאל הסיוע הנרחב שלו למתמודדים עם חרדות, דלקות, כאבים שונים ואפילו סוכרת.
מ
מיצוי הוא ריכוז תרכובת מחומר גלם. בעולם הקנאביס הרפואי, מיצויים בדרך כלל מתייחסים לתמציות בצורת נוזל ומוצק שמופקות מהצמח כדי לרכז את הרכיבים שבתוכו: קנבינואידים ראשיים ומשניים, טרפנים וכו׳.
מדבקות על עוריות עשויות לטקס ודבק רפואי ומותאמות למתמודדים עם כאבים כרוניים מקומיים, פיברומיאלגיה, מחלות עור ועוד. המדבקות מכילות מיצוי קנאביס שנספג לתוך העור לאחר שהוא נמס מהחלק התחתון של המדבקה במפגש עם חום הגוף.
משאף קנאביס רפואי מספק מנה מדודה וקבועה של תמצית המכילה את החומרים הפעילים בצמח הקנאביס. יעילותו מתבטאת בעיקר במהירות ההשפעה, בדיסקרטיות ובהעדר הפגיעה בכלי הנשימה, חלל הפה ובגרון.
מכשיר ייעודי לאידוי צמחי מרפא, ביניהם קנאביס רפואי. האידוי מאפשר שליטה בטמפרטורת בה הקנאביס הרפואי מתחמם, ובכך למנוע פליטה של רכיבים מזיקים או כאלה שאין בהם את התועלת הרפואית הרצויה. ישנם מכשירי אידוי ניידים ונייחים, לכל אחד עוצמת אידוי, מהירות פעולה ודחיסות אדים שונה.
הרכיב בו הצמח מבסס את מערכת השורשים שלו, מה שמכונה ״אדמת גידול״. למעשה, קנאביס רפואי גדל במצע מנותק מהאדמה שמופק בדרך כלל מסיבי קוקוס, פרלייט, כבול, או לחלופין מים ואוויר בשיטות גידול הידרופוניות.
בגידול בחללים סגורים או בתנאים בהם השמש אינה מספיקה כדי למלא את הצורך האדיר של צמחי קנאביס באור, ניתן להתקין תאורה ייעודית ורבת עוצמה שתאיר על הצמחים. השימוש בנורות גידול מאפשר שליטה בעוצמת התאורה ובספקטרום שלה ועל ידי כך תורם לאחידות תנאי התאורה בכל המתקן.
מירסן הוא הטרפן הנפוץ ביותר בצמח הקנאביס – הוא מופיע בכמעט כל זן בריכוזים דומיננטיים, ויש גנטיקות בהן הוא תופס עד ל-55% מסך כל הטרפנים. בנוסף לקנאביס, ניתן למצוא ריכוזים אדירים שלו גם במנגו וציפורן. הטרפן מדיף ארומה פירותית ומתקתקה עם נגיעה של צמחי תבלין. למירסן יש פוטנציאל הרגעה והרדמה, הוא מאט התפתחות דלקות והוא עוזר לטי אייץ׳ סי – THC לחצות את מחסום הדם-מוח בצורה יעילה יותר, ובכך משפר את קליטתו בגוף.
מערכת עצבים שמווסתת מגוון תפקודים פיזיולוגיים בגוף כמו רעב, עייפות, התמודדות עם כאבים, מצבי רוח ועוד. היא עושה זאת על ידי תעבורה ופירוק בעזרת אנזימים של תרכובות המופקות בגוף ונקראות אנדוקנבינואידים. קיים דמיון כימי רב בין האנדוקנבינואידים המופקים בגוף האדם לבין הקנבינואידים המופקים בצמח הקנאביס, וזו בעצם הסיבה שלצריכתו יש פוטנציאל השפעה כל כך נרחב.
נ
כמות וסיווג מוצרי הקנאביס הרפואי שהמטופלים יכולים לרכוש מדי חודש בהתאם לרישיון שלהם. קיים ניפוק ספציפי לכל חודש, כלומר – הניפוק לא מצטבר מחודש לחודש.
טכנולוגיית תאורה עוצמתית המשתמשת בנורות המכילות גזים הכלואים בלחץ גבוה בתוך גוף זכוכית, בדומה לנורות ביתיות קלאסיות.
נרולידול הוא לא טרפן שנפוץ למצוא בצמחי קנאביס, אך הוא נפוץ בפריחת תפוז, בלמון גראס וביסמין. הטרפן מדיף ארומה הדרית פרחונית נעימה והוא מפורסם בעיקר בזכות פוטנציאל החדירות שלו את העור והיכולת שלו להרוג תאים סרטניים, אך יש לו גם סגולות אנטי פטרייתיות, אנטי בקטריאליות ואנטי אוקסידנטיות.
ס
״סאטיבה״ הוא כינוי שגור לזני קנאביס בעלי השפעה מרוממת ואנרגטית שלא משרה עייפות ניכרת, אך מקור השם מתייחס לכינוי הבוטני שניתן לצמח הקנאביס על ידי קארולוס ליניאוס במאה ה-18, לפני שנחקרו הצמחים שקיבלו מעט מאוחר יותר את הסיווג ״אינדיקה״.
סקאנק הוא כינוי לזני קנאביס שמפיקים תפרחות המדיפות ארומה טחובה, חריפה ועוצמתית. מקור הכינוי הוא בזן הקנאביס סקאנק #1 – Skunk #1, אחד מזני הקנאביס ההיברידיים הראשונים שאי פעם נוצרו מהכלאה של זני מקור מרחבי העולם.
נרולידול הוא לא טרפן שנפוץ למצוא בצמחי קנאביס, אך הוא נפוץ בפריחת תפוז, בלמון גראס וביסמין. הטרפן מדיף ארומה הדרית פרחונית נעימה והוא מפורסם בעיקר בזכות פוטנציאל החדירות שלו את העור והיכולת שלו להרוג תאים סרטניים, אך יש לו גם סגולות אנטי פטרייתיות, אנטי בקטריאליות ואנטי אוקסידנטיות.
ע
עישון הוא שאיפת עשן הבעירה, במקרה הזה של תפרחות קנאביס הרפואי. זו שיטת הצריכה המהירה ביותר, אך היא גם בעלת פוטנציאל הפגיעה הגבוה ביותר בבריאות.
הפקת מוצר מוגמר מחומר גלם, בהקשר של קנאביס רפואי המילה עיבוד יכולה להתייחס לתהליך הפקת מוצרי קנאביס רפואי מצמחי קנאביס גולמיים או לגריסתן או גזירתן של התפרחות טרם צריכתן.
פ
שימוש בהכלאות, הצלבות, ברירות פנוטיפים והשבחות גנטיות כדי להבליט תכונות ספציפיות בזני קנאביס מסוימים.
סך כל התכונות של האורגניזם שבאות לידי ביטוי מתוך הרצף הגנטי והתפתחו בתגובה לסביבת הגידול. כלומר – אותו גנוטיפ יכול להפיק מספר רב של פנוטיפים (אחים), וכל שינוי בסביבה יכול ליצור פנוטיפים חדשים.
פלבנואידים הם קבוצת רכיבים טבעיים המופקים בצמח ומשפיעים על מגוון תכונות שלו, פיגמנטציה בפרט.
פרלייט הוא סלע געשי המשומש כמצע או תוסף למצעי גידול בזכות יכולתו לאוורר ולשפר את הניקוז והיכולת של המצע לאחוז מים.
קנאביס רפואי מהווה אפשרות טיפולית מומלצת למטופלים המתמודדים עם פוסט טראומה בזכות פוטנציאל ההרגעה ושיכוך החרדות שטמון בצריכתו. לצריכת קנאביס רפואי יש פוטנציאל להפחית את עוצמת ההתקפים ותדירותם, והיא יכולה לאפשר למתמודדים עם הבעיה שגרת חיים תקינה כמעט לגמרי.
למוצר קנאביס רפואי יכולה להיות השפעה שונה על כל מטופל ומטופל, אך ישנם אפקטים דומיננטיים המתבטאים אצל רוב המטופלים שצורכים אותו. אפקטים אלו הוא הפוטנציאל הטיפולי של מוצר הקנאביס הרפואי.
צ
עולת השאיפה או הספיגה התת לשונית של מוצר הקנאביס הרפואי.
ק
צמח ממשפחת הקנביים שמייצר קבוצת מולקולות אורגניות ייחודיות שנקראת קנבינואידים. יחד עם שאר הרכיבים בצמח, קבוצת רכיבים זו מצליחה להשפיע על קולטנים מרכזיים במערכת העצבים שלנו, ובכך לווסת מגוון תפקודים פיזיים, מנטליים ואפילו נפשיים בגוף האדם.
קנאביס רפואי הוא מושג המתייחס למוצרי קנאביס שהופקו למטרת צריכה על ידי מטופלים שמשתמשים בקנאביס בשביל הסגולות הטיפוליות שלו.
הקולטנים העצביים במערכת האנדוקנבינואידית בגוף האדם. קיימים שני סוגים של קולטנים: CB1 ו-CB2, כאשר כל קנבינואיד מגיב בשונה לכל קולטן.
שימוש בקליפות קוקוס בתור מצע גידול. קליפות קוקוס מהוות פתרון אורגני, נוח ופרקטי לגידול במצעים מנותקים.
המושג ״קאלי״ מתייחס לזני קנאביס שהגיעו מקליפורניה, אחד המוקדים המרכזיים בתעשיית הקנאביס העולמית ובענף פיתוח הזנים בפרט.
המושג ״קוש״ מתייחס למשפחות זני קנאביס שמקורן ברכס ההינדו-קוש שבאפגניסטן.
קטגוריה מציינת את קבוצת המינון אליה משתייך מוצר קנאביס כלשהו לפי יחס וריכוז הרכיבים הפעילים שבתוכו. ברישיון הקנאביס הרפואי מפורטת הקטגוריה של המוצרים שאותה ניתן לרכוש בבית המרקחת.
ערבוב של תפרחות קנאביס רפואי גרוסות עם חומר אחר כדי לדלל ולמתן את ההשפעה.
קנבינואידים הם הרכיבים הפעילים הייחודיים לצמח הקנאביס. עד היום התגלו מעל מאה קנבינואידים שונים, כל אחד מהם מגיב בצורה שונה עם הקולטנים במערכת האנדוקנבינואידית ומספק תועלות ותגובות גופניות אחרות.
סי בי די הוא הקנבינואיד השני הכי נפוץ בצמחי קנאביס ובין המפורסמים ביותר. הוא לא פסיכואקטיבי כמו טי אייץ׳ סי – THC, אך מיוחסת לו רשימה ארוכה של תועלות רפואיות: סי בי די ידוע כמשכך דיכאון, חרדות ואף יעיל במקרים של פוסט טראומה וסיכוזפרניה. הוא אנטי דלקתי, הוא משכך כאבים והוא אפילו מרגיע פרקי עווית ומצמצם נזקים של תסמינים נוירולוגיים קשים כמו אפילפסיה, פרקינסון ואלצהיימר.
קריופילן הוא טרפן נפוץ מאוד בקנאביס וגם בפלפל שחור, ציפורן וקינמון. הטרפן מדיף ארומה עצית פיקנטית ויש שיגדירו חריפה, והוא נחקר בזכות רשימה ארוכה של תועלות רפואיות. קריופילן מפורסם כמשכך חרדה, כבעל סגולות אנטי בקטריאליות, אנטי דלקתיות, אנטי סרטניות ואנטי אוקסידנטיות. יש לו פוטנציאל שיכוך כאבים וסיוע בתפקוד נוירולוגי.
ר
כדי לרכוש קנאביס רפואי בישראל, עליכם לקבל ראשית רישיון לצריכת קנאביס רפואי מרופא המאושר להוציא אחד. כדי להוציא את הרישיון, עליכם להיות מאובחנים באחת מההתוויות המפורטות בנוהל 106 של משרד הבריאות והיק״ר.
ש
שמן קנאביס רפואי מופק מתמצית מרוכזת של החומרים הפעילים בצמח הקנאביס שמדוללת עם שמן בסיס אחר כדי להגיע למינון המדויק המופיע על גבי האריזה.
חלק מהטרפנים המופקים בצמח הקנאביס מהווים שמנים אתריים, כלומר – שמנים בעלי תכונות טעם, ריח ולחלקם אף יש פוטנציאל טיפולי מסוים.
לקנאביס יכול להיות אפקט מנמנם שמשרה עייפות, מקל על תהליך ההירדמות ומשפר את יציבות השינה. קשיים בהירדמות ובשמירה על שינה יציבה מוכרים כהתוויה עליה ניתן לקבל טיפול בקנאביס רפואי בישראל, התייעצו על זה עם רופא המשפחה שלכם.
ת
איברי הפריחה בצמח הקנאביס הנקבי. התפרחת תופחת, מתכסה בטריכומות וצוברת רכיבים פעילים ככל שהצמח מתבגר. אנחנו קוצרים אותה בדיוק ברגע הנכון, לפני שהכל מתחיל להתפרק בחזרה.