בדיקת איכות הקנאביס בתהליך ייצור קנאביס רפואי

שיטות גידול קנדי

"משרד הבריאות מחייב אותנו לבדוק את הקנאביס בכניסה לתהליך הייצור וביציאה ממנו, אנחנו לא מסתפקים בזה ואנחנו מבצעים בדיקות לכל אורך תהליך הייצור". תומר אשכנזי, מנהל המפעל של קרונוס ישראל, מסביר על בדיקת איכות הקנאביס הרפואי בתהליך הייצור.

ולידציה מלאה לתהליך ייצור הקנאביס הרפואי

"תהליך הייצור שלנו קיבל ולידציה מלאה, בדומה לכל תהליך ייצור בעולם התרופות." מציין תומר. "אנחנו עושים הכל על בסיס נתונים ואנליטיקה שאנו אוספים כל הזמן, תוך השוואות למעבדות חיצוניות על מנת לוודא שהאנליטיקה שלנו נכונה."

"תהליך הולידציה אורך מספר חודשים והמטרה שלו היא לוודא שהתוצאה אליה אנחנו מכוונים, היא התוצאה אותה אנחנו מקבלים בסוף תהליך הייצור. אם אנחנו רוצים לייצר שמן קנאביס מסוג מסוים, כמו למשל – 20:4, אנחנו רוצים לוודא שזה מה שאנחנו מקבלים ושבסוף התהליך אנחנו לא מקבלים שמן קנאביס 15:3". מוסיף תומר.

"בתהליך הולידציה אנחנו בודקים את כל תהליך הייצור מתחילתו ועד סופו. לאורך המיצוי, התמצית מתקבלת באיכויות שונות. בהתחלה יוצא חומר באיכות מאוד גבוהה ואחר כך הוא מתחיל לדעוך. צריך לדעת מתי לעצור את תהליך המיצוי כדי לקבל שמן במרקם הנכון ובאיכות הגבוהה ביותר האפשרית". מציין תומר.

"תהליך העבודה שלנו מבוסס על זמנים, על איכות, על לחץ וטמפרטורה במערכת ועל פרמטרים מדידים אחרים שבעזרתם אנחנו יכולים לקבוע במדויק מתי התהליך מתחיל ומתי הוא מסתיים ולאיזה זן כל תהליך מתאים. כל סט התובנות שבנינו מסוכם בתוך כל תהליך ולידציה."

"אנחנו יודעים שבדיקות שאנחנו עושים להליכים מורכבים, כמו מיצוי שמן קנאביס, יכולות לקחת גם חודש. אנחנו יכולים אמנם לעשות את זה מהר, אבל בגלל שאנחנו רוצים לדעת שאנחנו בכיוון הנכון כל הזמן, אנחנו נסמכים על אנליטיקה וזה דבר שלוקח זמן." מציין תומר.

איך מערך האיכות משתלב בתהליך הייצור?

"את כל הנתונים והתהליכים שאנחנו בונים, אני מעביר למערך האיכות, אבל זה לא בדיוק הגשה אלא יותר שיתוף, בגלל שמערך האיכות שלנו הוא חלק אינטגרלי מתהליך הייצור מתחילתו." מדגיש אשכנזי. "מערך האיכות משולב בתוך תהליך הייצור. הדוחות שאנחנו מגישים מאושרים כולם על ידי משרד הבריאות, הם בודקים שאנחנו יודעים מה אנחנו עושים, הבדיקות של משרד הבריאות הן מאוד קפדניות, הן שואלות שאלות ומתעמקות ממש בתוך התהליך וזה דבר מצוין." מסביר תומר. "את כל תהליך הולידציה ליוו כמובן כל הגורמים הרלוונטיים של החברה בארץ ובקנדה."

בדיקת כמות הטרפנים בקנאביס הרפואי

"כל חברה שמייצרת קנאביס רפואי חייבת לבדוק את כמות החומרים הפעילים במוצרים שלה." מסביר תומר. "אנחנו לקחנו צעד אחד קדימה ואנחנו בודקים, לא רק את רמת ה – THC וה – CBD, אלא גם את הרכב הטרפנים במוצרים שלנו." מציין תומר. "אנחנו לא חייבים לעשות את זה, אבל אנחנו בודקים לא רק את מה שאנחנו חייבים. "המכשיר הזה יודע להוציא נתונים של אחוז טרפן מסוים בתוך כמות מסוימת של קנאביס. אותה פעולה מתבצעת גם בנוגע לבדיקת רמת קנבינואידים."

האם גודל תפרחת הקנאביס משפיעה על איכותו?

"יש איזו שהיא דעה רווחת בארץ שפרחי קנאביס גדולים יותר הם איכותיים יותר," טוען תומר, "אבל האמת היא שאין הבדל בין פרחים גדולים לקטנים מבחינת איכות. בארץ נהוג לייצר מוצרי תפרחות קנאביס מפרחים גדולים, אבל בקנדה, לעומת זאת, נהוג לייצר תפרחות מפרחים קטנים יותר." מוסיף תומר. "אנחנו מתאימים את עצמנו לשוק בארץ. אנחנו יודעים שחוויית המשתמש היא חלק מהעניין ושגודל הפרחים משפיע על חוויית המשתמש."

עובדי הייצור הם בקרי האיכות הכי יעילים של החברה

"אכפת לנו שהמטופלים שלנו יקבלו מוצר טוב. אני גייסתי את כל העובדים שקשורים לתהליך הייצור בחברה, אנשים שאני מכיר, רובם מבוגרים עם תחושת ערך ורצון אמיתי לייצר את מוצרי הקנאביס הרפואי האיכותיים ביותר. הם עושים את זה כי הם רוצים שבסופו של דבר, המטופל בקצה יקבל מוצר שבאמת יעזור לו."

"אם עובד רואה משהו שנראה לו קצת מוזר, הוא מרים את היד ואומר. לפעמים זה הבדל זניח, אבל לפעמים זה הבדל שיכול להשפיע על איכות הקנאביס הרפואי. במקביל לזה שהם עובדי ייצור, העובדים שלי הם גם בקרי האיכות של תהליך הייצור. אין שום סיכוי שבעולם שמרסלה או ויויאנה ממערך האיכות שלנו תהיינה זמינות כל הזמן לבצע בקרת איכות לתהליך הייצור שלנו. אם לעובדים שלנו לא יהיה אכפת אנחנו נספק ללקוחות מוצר רחוק מהסטנדרט הקנדי, אותו אנחנו רוצים לספק למטופלים שלנו."

"חשוב לי שהעובדים יבינו מה הם עושים ושיבינו למה הם עושים את זה. ככה אני יכול לחבר אותם לתמונה הגדולה שבסופה נמצא מטופל שרוצה לחוש הקלה."

מעניין? שמחים לשמוע.

עולם הקנאביס הרפואי נמצא בתנופה אדירה, ואנחנו כאן כדי לתת לך מידע חדש ומעניין על ייצור קנאביס רפואי בסטנדרט קנדי.

אפשר להירשם לניוזלטר של פיסנטורלס ולקבל את המידע ישירות אליך