arrow

איך משתמשים נכון בקנאביס רפואי?

How to use
תפרחות, שמן או בכלל גליליות? טיפול עם קנאביס רפואי יכול להתבצע במספר דרכים. כל דרך מציעה יתרונות שונים שכדאי להכיר כדי לדייק את הטיפול שלכם באמצעות קנאביס רפואי, למנוע קושי או אי נוחות ולצמצם תופעות לוואי והשפעות לא רצויות. אז איך משתמשים בקנאביס רפואי נכון?
How to use
כרגע יש שתי דרכים להשתמש בקנאביס רפואי: בשאיפה של עשן או אדים או בספיגה תת לשונית של שמן. לכל דרך צריכה יש מאפיינים ייחודיים שהופכים אותה מתאימה עבור מטופלים מסוימים ופחות מומלצת עבור אחרים. מאמר זה יסקור את כל דרכי הצריכה המומלצות לקנאביס רפואי וימליץ את אופן השימוש המתאים לכל אחד ואחת.
תפרחות קנאביס רפואי יתאימו לרוב המטופלים, אך הן מציבות אתגר משמעותי למתמודדים עם מגבלות מוטוריות או למטופלים שלא מעוניינים לעשן או לאדות, בדומה אליהן גם גליליות, אבל אלו לא דורשות כל הכנה או עיבוד מקדים. שמן קנאביס רפואי מציע אפשרות טיפול דיסקרטית, נגישה ונוחה – אך אופי ההשפעה שנוצר לאחר ספיגה תת לשונית שונה מזה שנפוץ לאחר שאיפת עשן או אדים. 

השפעה שונה

קיימים הבדלים מהותיים בהשפעת קנאביס רפואי על גוף האדם אם זה נצרך בשאיפה של עשן או אדים, בספיגה תת לשונית או בבליעה. בעישון המטופלים שואפים את כל הרכיבים הפעילים מתפרחת הקנאביס שנשרפו בבת אחת. ניתן לחוש את ההשפעה כבר בתוך מספר דקות, והיא צפויה להימשך לכל היותר ארבע שעות. 
אידוי מאפשר שליטה בהרכב הרכיבים הפעילים הנצרכים ומגרה את הגרון משמעותית פחות מעישון, אך משך ואופי ההשפעה המהיר זהה לזה של העישון. זה הופך מוצרי קנאביס רפואי המיועדים לשאיפה למתאימים ומומלצים עבור מטופלים המחפשים סיוע מהיר ואפקטיבי לכאבים מתפרצים וסימפטומים מיידיים, ולאו דווקא ארוך טווח. לעומת זאת, לספיגה תת לשונית הגוף מגיב אחרת לגמרי.
לעומת שאיפה, בספיגה תת לשונית של מוצר קנאביס רפואי לא נדרש עישון או אידוי אלא רק נטילת טיפות שמן קנאביס רפואי המכיל מיצוי של הרכיבים הפעילים מצמח הקנאביס. אם ממקמים את הטיפות מתחת ללשון, הם יספגו ישירות למחזור הדם תוך מספר דקות וההשפעה צפויה להיות מורגשת לאחר בין רבע שעה לארבעים דקות. משך ההשפעה הממוצע נע בין ארבע לשמונה שעות, מה שהופך שיטה זו למתאימה יותר עבור מטופלים שזקוקים לסיוע ארוך טווח ורציף. 

תפרחות קנאביס רפואי

תפרחות הן צורת השימוש המגוונת והפופולרית ביותר בקנאביס רפואי בימים אלו. הן מופקות מגיזום, ייבוש ויישון איברי הפריחה הנקביים של צמח הקנאביס אשר מכילים את מרבית הרכיבים הפעילים בצמח. תפרחות קנאביס רפואי מיועדות לצריכה בשאיפה דרך עישון בגליליות ומקטרות שונות או לחלופין דרך אידוי בעזרת מכשירי אידוי ייעודיים. 
כדי להשתמש בתפרחות קנאביס רפואי צריך לגרוס אותן ובמקרים מסוימים גם לדללן עם תערובת זרה כדי לשלוט במינון או לעדן את הגירוי הניכר בזמן עישון. למרות החופש והגיוון שמציעות תפרחות לקהל רחב של מטופלים, הן מגיעות עם מגבלות מסוימות.
תפרחות קנאביס רפואי לא מומלצות למטופלים שמתמודדים עם מוגבלות מוטורית, מטופלים בלי הרגל עישון ומטופלים בגיל צעיר ובגיל השלישי. גריסת תפרחות, עיבודן לכדי תערובת והכנת גליליות, וגם תחזוקה של מקטרות ומכשירי אידוי יכולות להיות פעולות בלתי אפשריות עבור מטופלים בעלי קושי מוטורי. בנוסף, ההכרח להשתמש בתפרחות דרך עישון או אידוי מבטל מראש מטופלים בגיל צעיר, ומרחיק את רוב המטופלים שלא החזיקו בהרגל כזה לפני הטיפול. 

גליליות קנאביס רפואי

גליליות קנאביס רפואי מוכנות נצרכות בשאיפה באמצעות עישון. הן משווקות לאחר שמולאו בתפרחות גרוסות מקו גנטי אחיד כאשר הן אטומות באריזה ומוכנות להדלקה. גליליות חוסכות את שלב עיבוד או גזירת התפרחות, כמו גם ערבובן והכנת הגלילית עצמה. 
כלומר, הן מתאימות למטופלים עם מגבלות מוטוריות מסוימות, ובנוסף הן מציעות פתרון מהיר, נגיש ודיסקרטי יותר מתפרחות למחפשים מענה מהיר לסימפטומים וכאבים מתפרצים. יחד עם זאת, הן עדיין מגבילות מטופלים מסוימים. 
כמו תפרחות, גליליות קנאביס רפואי פחות מתאימות למטופלים שלא רגילים לעשן, מטופלים בגיל צעיר ובגיל השלישי. פשטות השימוש בהן לעומת תפרחות מנגישה אותן למטופלים עם מגבלות מוטוריות מסוימות, אך גם אחיזת גלילית או הדלקתה יכולות לאתגר מטופלים מסוימים. 

אידוי קנאביס רפואי

גם אידוי קנאביס רפואי בשאיפה של הרכיבים הפעילים שמפיק צמח הקנאביס, אבל לעומת עישון אידוי שומר על טווח טמפרטורות נמוך שמאדה אותם ולא מכלה אותם לעשן בבת אחת. מכשירי אידוי מסוימים אף מציעים לברור בין טמפרטורות אידוי שונות ובכך לשלוט ברכיבים הפעילים המתאדים. 
אידוי גורם לגירוי מופחת בעשרות מונים על הגרון וחלל הפה לעומת עישון והוא מציע אפקט דומה מבחינת משך ההשפעה והאופי שלו, מה שהופך אותו למתאים עבור מטופלים בעלי סימפטומים וכאבים מתפרצים. אידוי דיסקרטי יותר מבחינת ארומה ומציע יתרונות בריאותיים אל מול עישון. בנוסף, הוא נגיש יותר לקהל המטופלים שלא מעשן. עם זאת, גם כאן יש מספר מגבלות.
אידוי מתבצע באמצעות שאיפה של אדים המכילים את הרכיבים הפעילים מצמח הקנאביס ולכן כמו עישון הוא לא מומלץ לילדים. בנוסף, הוא דורש תפעול או תחזוק של מכשיר אידוי, פעולות קשות לבעלי מוגבלות מוטורית או אפילו קושי בהתנהלות עם מוצרים טכנולוגיים חדשים.

שמן קנאביס רפואי

בנוסף לשאיפת הרכיבים הפעילים בעישון או אידוי, ניתן לרכוש שמן קנאביס רפואי המיועד לספיגה תת לשונית. בזכות העדר הצורך בעישון או אידוי, ספיגה תת לשונית של שמן קנאביס רפואי יכולה להתבצע ללא כל הכנה מקדימה, בדיסקרטיות ובכל מקום. היא מתאימה למטופלים בכל הגילאים ומספקת אפקט חזק ומתמשך שמתחיל לאחר מספר דקות עד רבע שעה לאחר הצריכה ונמשך בין 4-8 שעות. 
בהתאם, שמן קנאביס רפואי מומלץ למטופלים המתמודדים עם כאבים מתמשכים, תסמונות נוירולוגיות, קשיי תפקוד, בעיות שינה והתוויות שמזמנות התמודדות מתמשכת אל מול סימפטומים מתפרצים. כמו כן, שמן קנאביס רפואי מתאים למטופלים בגיל צעיר, מטופלים בגיל השלישי ומטופלים שלא מעוניינים לעשן או לאדות.  
יחד עם היתרונות, לשמן קנאביס רפואי ישנן גם מגבלות. עקב מהירות השפעתו האיטית יחסית, שמן קנאביס רפואי פחות מומלץ למתמודדים עם כאבים מתפרצים וסימפטומים המצריכים טיפול מידי. כמו כן, השפעתו עוצמתית ומתמשכת ועלולה להשפיע על התפקוד השוטף, לכן חשוב להכיר את המינונים המדויקים לפני נטילת טיפול. 

לסיכום

הטיפול באמצעות קנאביס רפואי יכול להתבצע במספר שיטות צריכה, כל אחת מתאימה להתוויה ולקהל מטופלים אחר. תפרחות למשל מיועדות לצריכה בשאיפה דרך עישון או אידוי, אך דורשות הכנה מקדימה. מסיבה זו הן לא יתאימו לצריכה מיידית, וכמו כן גם לא למטופלים שלא מעוניינים לעשן ולאדות או לסובלים ממגבלות מוטוריות. במקרים האלו מומלץ לרכוש גליליות קנאביס רפואי אשר נמכרות מוכנות לצריכה מיידית, ללא כל עיבוד או הכנה מקדימה.
לעומתן, שמן קנאביס רפואי נועד לספיגה תת לשונית ולכן לא מצריך עישון או אידוי, מה שהופך אותו למומלץ במיוחד עבור מטופלים שלא מעוניינים בשאיפת אדים או עשן. שמן קנאביס רפואי גם מאפשר נטילת טיפול באופן נגיש, מהיר ודיסקרטי שמשפיע לזמן רב לעומת עישון או אידוי תפרחות וגליליות מוכנות.