הדברה בטוחה בגידול קנאביס רפואי

ידעת שכדי שלא יישארו על מוצרי הקנאביס הרפואי שאריות מחומרי ההדברה בהם נעשה שימוש במהלך הגידול, צריך לתזמן במדויק את מועד הנכון לשימוש בחומרי ההדברה? רוצה איך אנחנו בפיסנטורלס שומרים על הקנאביס הרפואי שלך?

קנאביס משמש לצרכים נוספים, מלבד לצרכים רפואיים של בני האדם. לא, הכוונה היא לא לשימוש החברתי, אלא פשוט כמזון לחרקים ומזיקים אחרים. הבעיה היא שהמזיקים מזיקים לצמח הקנאביס ופוגעים באיכות וביכולות הרפואיות שלו.

ברשימת המזיקים המובילים של צמח הקנאביס ניתן   למצוא את כנימות, אגוזי פטרייה, תריפס, זבובים ירוקים, זבובים שחורים, נגיף פסיפס, קרדית עכביש, זחל, תולעת אינץ', זבובים לבנים, טחב אבקתי לבן, עובש אבקתי לבן, ריקבון גזע ועוד. לא כל המחלות והמזיקים נמצאות בכל חוות גידול, אך כדי שבעלי החיים הקטנים הללו ילכו לחפש מזון במקום אחר, נעשה שימוש בחומרי הדברה מאושרים על ידי משרד החקלאות.

מה הופך תכשיר הדברה לתקני?

ראשית, ישנו איסור כולל של שימוש בחומרי הדברה לתקופה של כ – 21 יום לפני קציר. מאחר והשימוש הנפוץ ביותר בקנאביס רפואי הוא בצורת עישון, הסכנה של שאריות חומרי הדברה על הצמח היא גדולה יותר מאשר בצמחים אחרים, שכן עישון חומרי ההדברה עשוי לפגוע בריאות. הדרישה של משרד החקלאות מחברות הקנאביס הרפואי היא: 

– לעשות שימוש בחומרי הדברה מאושרים, שמתנדפים לגמרי מהצמח. 
בהקשר הזה חשוב לדעת שזיהוי מוקדם של בעיית מזיקים יכול לצמצם את הצורך בשימוש בחומרים עם שארתיות גבוהה. כאשר יש זיהוי מוקדם, עומדת בפני המגדלים האפשרות להשתמש בחומרי הדברה "רכים" (כלומר חומרים נדיפים יותר


– להמתין את פרק הזמן הדרוש, על פי סוג חומר ההדברה, עד הוא יתנדף או יתפרק לגמרי לפני הקטיף.
ההמתנה היא על פי סוג החומר, ועד הוא יתנדף או יתפרק לגמרי – לפני הקטיף . יש לציין שרוב החומרים שנמצאים בשימוש יכולים לעבוד יחד עם הדברה ביולוגית (כלומר חרקים מועילים).

כל עוד צמח הקנאביס נמצא בתהליך צמיחה, חומרי ההדברה שעליו יתפרקו בשלב מסוים, אלא שכל חומר הדברה מתנהג אחרת וכל חומר מתפרק כעבור פרק זמן שונה. משרד החקלאות פרסם   את רשימת תכשירי ההדברה המאושרים לשימוש בגידול קנאביס רפואי, ואת פרק הזמן שיש להמתין עד לקטיף, עבור כל אחד מהתכשירים.

איך אפשר לוודא שהקנאביס הרפואי נקי מחומרי הדברה?

החובה של חברות הקנאביס הרפואי היא לבדוק את כל אצוות הגידול ולוודא שלא נותרו על צמחי הקנאביס שאריות חומרי ההדברה. היק"ר (היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות), הוציאה הנחיה חדשה, בה כל מוצר קנאביס רפואי שעבר הדברה בתכשיר הדברה מורשה, יסומן בסמלול הבא: 

מוצרי הקנאביס הרפואי של פיסנטורלס נבדקים לצורך גילוי של שאריות חומרי הדברה על פי התקן IMC-GAP. יחד עם זאת, האצוות נבדקות על פי רשימת – 200 תכשירי ההדברה הנוספים של משרד החקלאות. כל אצוות הגידול בפיסנטורלס עוברות סדרת בדיקות במהלך הגידול הכולל בדיקה סופית של תפרחת יבשה לפני שחרור אצווה.

הרשמה לניוזלטר קנאביס רפואי

מעניין? שמחים לשמוע.

עולם הקנאביס הרפואי נמצא בתנופה אדירה, ואנחנו כאן כדי לתת לך מידע חדש ומעניין על ייצור קנאביס רפואי בסטנדרט קנדי.